Skip to Content
משלוח חינם מעל 149 ש"ח
משלוחים מהירים עד 5 ימי עסקים
הגביש 9, נוף הגליל

תה ירוק יתרונות וחסרונות – המדריך המלא שיסביר לכם מה זה תה ירוק

ל- תה ירוק יתרונות בריאותיים רבים, ובמדריך זה תוכלו לקבל את כל המידע החשוב אודותיו –  מה זה תה ירוק, מהם היתרונות והחסרונות של תה ירוק, כמה תה ירוק מומלץ לשתות, איך מכינים תה ירוק ועוד.

תה ירוק הינו משקה בעל היסטוריה ארוכה בסין, שם הוא נחשב למשקה טעים ועשיר, ושומש למטרות רפואיות למשך אלפי שנים. כיום, התה הירוק צבר פופולריות, והוא נצרך ברחבי העולם הודות לתכונות הרפואיות הרבות שלו.

מה זה תה ירוק?

אף על פי שמדובר במשקה פופולרי ביותר, האם שאלתם את עצמכם בעבר מה זה תה ירוק? למעשה, כל סוגי התה (תה ירוק, שחור, אולונג ועוד) מיוצרים מאותו הצמח – קמליה סיננסיס. מה שמבדיל ביניהם הוא תהליך הייצור שלהם. התה הירוק נחשב לבריא ביותר מבניהם, הודות להליך הייצור שלו אשר משמר את הערכים הבריאותיים של הצמח בצורה מיטבית. בתהליך העיבוד, העלים הצעירים של הצמח נקצרים ומיובשים ולאחר מכן עוברים חימום באידוי או במחבת ווק על מנת למנוע את המשך ההתחמצנות של הצמח. פעולה זו מסייעת במניעת התסיסה של העלים ועקב כך בשמירה על מרבית הרכיבים המיטיבים ובעלי הערך הבריאותי אשר מצויים בעלי התה. 

מה זה תה ירוק

תה ירוק יתרונות וחסרונות

לתה ירוק יתרונות וסגולות רפואיות רבות. צמח התה עשיר בפוליפנולים – רכיבים טבעיים אנטי דלקתיים, המגינים נגד חמצון ומקטינים את הנזק הנגרם לתאים. התה הירוק מכיל כמות גבוהה של  נוגדי חמצון רבים, כאשר העיקרי בניהם הינו נוגד חמצון מסוג EGCG. נוגד חמצון זה הוכח כמסייע לבריאות הלב, לתפקוד המוח, לירידה במשקל ולהגנה מפני מחלת הסרטן. אך כמובן, אף משקה לא מושלם, וקיימים בתה ירוק יתרונות וחסרונות, עליהם נפרט בהרחבה ונסביר כיצד תוכלו להנות מן היתרונות ולהימנע מן החסרונות.

סגולותיו הרפואיות של התה הירוק

 • מסייע בהגנה על הלב ועל כלי הדם:

  שתיית תה ירוק על בסיס קבוע, יכולה לסייע בהגנה כנגד מחלות לב וכלי דם, ואף להפחית את הסיכוי להתקף לב ושבץ. מחקרים הוכיחו כי הרכיבים האנטי דלקתיים המצויים בתה הירוק (בניהם EGCG), עשויים לסייע להרפיית כלי הדם ולהפחתת דלקות הקשורות בהם.

 • מסייע בתפקוד המוח:

  מעבר לכך שתה ירוק משאיר אותנו ערניים, הוא יכול גם להמריץ את פעילות המוח. מרכיב המפתח הקשור בכך הוא השילוב בין קפאין לחומצת האמינו L-תיאנין. בתה ירוק קיימת כמות קטנה של קפאין, המספיקה על מנת לעורר תגובה במוח, מבלי לגרום להשפעות המטלטלות הקשורות לצריכת יתר של קפאין. בנוסף לקפאין, חומצת האמינו L-תיאנין, משפיעה לטובה על מצב הרוח, מפחיתה לחץ וחרדה ומעודדת את תפקוד הדופמין. קפאין וL-תיאנין עובדים יחד, והשילוב של שניהם מעניק אפקט עוצמתי בשיפור תפקוד המוח ומצב הרוח.

 • מסייע בירידה במשקל ובשריפת שומנים:

  מחקרים אשר חיפשו את הקשר שבין תה ירוק לירידה במשקל, הראו כי קפאין וקטכינים המצויים בתה ירוק עשויים להגביר את המטבוליזם ועקב כך לסייע בשריפת השומן. קפאין עשוי גם לשפר את הביצועים הפיזיים על ידי גיוס של חומצות שומן מרקמת השומן והפיכתן לזמינות לשימוש כאנרגיה.

 • מסייע בהגנה נגד סרטן:

  התכולה הגבוהה של פוליפנולים בתה הירוק ידועה כמסייעת להילחם ברדיקלים חופשיים ולסייע בהגנה על התאים ועל הDNA מנזקים אפשריים. מחלת הסרטן נוצרת עקב גדילה בלתי מבוקרת של תאים. נוגדי החמצון יכולים לסייע בשמירה על בריאות התאים, ועקב כך בהורדת הסיכויים להתפתחות מחלת הסרטן. נזק חמצוני מקושר גם לדלקתיות כרונית, שעלולה להוביל להתפתחות הסרטן.

 • מסייע באיזון רמת הסוכר בדם:

  מחקרים הראו כי תה ירוק עשוי לשפר את רגישות האינסולין לסוכר, ועקב כך להפחית ולאזן את רמת הסוכר בדם. פעולה זו מסייעת בהורדת הסיכויים להתפתחות סוכרת מסוג 2, אשר מקושרת לרמות סוכר גבוהות בדם, ומתרחשת כאשר הגוף אינו מייצר מספיק אינסולין או לא מצליח להשתמש בו באופן נכון.

 • מגן על המוח מפני הזדקנות:
  מעבר להשפעות החיוביות של התה הירוק על המוח לטווח הקצר, הוא גם מגן עליו לטווח הרחוק מפני הזדקנות. לתרכובות הביו-אקטיביות המצויות בתה הירוק עשויות להיות השפעות הגנה שונות על המוח. רכיבים אלה עשויים להפחית את הסיכון לדמנציה, הפרעה ניוונית-עצבית שכיחה בקרב מבוגרים.

תה ירוק יתרונות

 

חסרונות התה הירוק

אף על פי שמדובר במשקה בריא ביותר ובטוח לשתייה, קיימים בשתיית תה ירוק חסרונות מסוימים, הקשורים בעיקר בתכולת הקפאין הטבעית שבו (30 מ”ג קפאין לכוס, לעומת 80-120 מ”ג בקפה). אך אל דאגה, תופעות לוואי אלו הינן פחות נפוצות בתה ירוק מאשר במשקאות אחרים המכילים קפאין, ומתרחשות רק כאשר שותים תה ירוק בכמויות גדולות במיוחד, אשר יהוו אתגר גם לחובביו המושבעים ביותר. לכן, היצמדו לכמות היומית המומלצת, ואם אתם רגישים לקפאין אולי עליכם להפחית את הכמויות, או לבחור בסוגים אחרים של חליטות שאינן מכילות קפאין. תופעות הלוואי האפשריות הנובעות משתיית יתר יכולות להיות:

 • כאבי ראש:

  כמו בכל משקה המכיל קפאין, אצל אנשים מסוימים תה ירוק עלול לגרום לכאב ראש. אם אתם סובלים ממיגרנות או מכאבי ראש באופן קבוע, ניתן לצרוך תה ירוק לעיתים, אך לא מומלץ לשתות על בסיס יום יומי.

 • בעיות שינה:

  אמנם בתה ירוק קיימות כמויות קטנות יחסית של קפאין, אך הן יכולות להספיק על מנת להפריע לשינה אצל אנשים הרגישים לקפאין. רכיבים הנמצאים בתה ירוק עשויים למנוע שחרור של הורמונים כגון מלטונין, אשר מסייעים לשינה. כדי להימנע מכך, אנו ממליצים לשתות תה ירוק עד 5 שעות לפני השינה.

 • עלול להפריע לספיגת ברזל:

  תה ירוק מכיל נוגדי חמצון אשר עלולים לעכב את ספיגת הברזל בדם. מחקרים הראו כי תופעה זו עשויה להזיק בעיקר למי שסובל מאנמיה או מבעיות אחרות בספיגת הברזל. אך למרבה המזל, הפתרון לבעיה זו דיי פשוט. מומלץ להוסיף לתה הירוק כמה טיפות של מיץ לימון טרי. הלימון עשיר בויטמין C, אשר מעודד את ספיגת הברזל. בנוסף, ניתן לשתות תה ירוק כשעה לפני או אחרי הארוחה. אפשרות זו תיתן לגופכם זמן לספוג את הברזל ללא הפרעה. אם אתם סובלים מאנמיה, מומלץ להימנע משתיית תה ירוק.

 • כאבי בטן:

  תה ירוק עשוי לגרום לכאבי בטן כאשר הוא נחלט חזק מידי או נצרך על בטן ריקה. תה ירוק מכיל טאנינים, אשר מעלים את רמת החומציות בבטן. חומציות יתר עשויה לגרום לבעיות שונות בעיכול ולבחילות. אם יש לכם רגישות מסוימת במערכת העיכול ועל מנת להימנע מבעיות אלו, אנו ממליצים שלא לשתות תה ירוק על בטן ריקה. במקום זאת, שתו את כוס התה לאחר הארוחה. בנוסף, על מנת להימנע מחליטה חזקה מידי, חלטו את התה בטמפרטורה הנכונה (90 מעלות) ולפי הוראות ההכנה בהמשך המאמר.

אף על פי שקיימים בתה ירוק חסרונות, יש לזכור כי עדיין מדובר במשקה בריא ביותר ועשיר בסגולות רפואיות. לתה ירוק יתרונות וסגולות רבות, ואנו ממליצים לשתות אותו בהתאם ובהקשבה לגופכם. בסופו של דבר, בתה ירוק יתרונות וחסרונות, אך חשוב לציין כי החסרונות הם זניחים לעומת היתרונות, וייתכן מאוד שלא תחוו אף אחת מתופעות הלוואי האפשריות שלו.

איך מכינים תה ירוק?

ההכנה של התה הירוק הינה פשוטה וקלה, ודורשת כמה שלבים פשוטים בלבד. בניגוד לתה שחור וחליטות צמחים, כאשר מכינים תה ירוק, נרצה להכניס את התה אל המים החמים ולא להיפך. כלומר, קודם כל נמזוג את המים ולאחר מכן נכניס את השקיק או את התפזורת. שיטה זו מאפשרת חווית טעם עדינה יותר, מבלי למצות את הטעמים המרירים של העלים.

איך להכין תה ירוק לפי שלבים?

 1. על מנת ליהנות מן הטעם בצורה מקסימלית, חלטו את התה במים בטמפרטורה של כ-90 מעלות. 
 2. מזגו את המים החמים לכוס. כדי להגיע לטמפרטורה הרצויה (90 מעלות), יש לתת למים להתקרר כ-2 דקות.
 3. דרך מסננת, הכניסו כף אחת של תה ירוק בתפזורת לכוס מים (240 מ”ל). במידה ואתם משתמשים בתיון – השתמשו בתיון אחד לכוס.
 4. המתינו כ-3 דקות. לאחר מכן ניתן לסנן את עלי התה או להוציא את התיון, לשתות ולהנות.

איך מכינים תה ירוק

 

כמה תה ירוק מומלץ לשתות ביום?

שתיית תה ירוק הינה בטוחה לחלוטין, והכמות היומית המומלצת היא 2-4 כוסות ביום. בכמות זו, תוכלו לקבל את מרבית היתרונות הבריאותיים של התה הירוק. ויחד עם זאת, על מנת להבין כמה תה ירוק מותר לשתות ביום, יש לזכור שהתה הירוק מכיל קפאין, ולכן שתייה של מעל 8 כוסות ביום עלולה לגרום לתופעות לוואי הקשורות בקפאין, כגון אי שקט, נדודי שינה, כאבי ראש, סחרחורת ועוד. ההמלצה שלנו היא לשתות כ-3 כוסות ביום עד שעות אחר הצהריים, ולא בשעות הערב המאוחרות על מנת להימנע מהפרעה בשינה.

איזה תה ירוק מומלץ לשתות? 

קיימים בשוק מגוון סוגים של תה ירוק – נקי, או בתוספת צמחי מרפא בטעמים שונים. איך תדעו איפה קונים תה ירוק אמיתי?

למעשה, השאלה צריכה בעצם להיות – מהו תה ירוק איכותי?

ניתן לבחון זאת באמצעות טעם, ריח וצבע. כאשר מדובר בתה ירוק נקי, כלומר ללא תוספות, הריח אמור להיות עדין, עשבוני ורענן.

כאשר הוא נחלט במים חמים, תה איכותי צריך להיות בעל ארומה מורגשת ולפזר את הניחוחות המיוחדים של עלי התה. הטעם צריך להיות חזק, קל לזיהוי ומורגש היטב בפה. לגביי הצבע – תה ירוק, כשמו כן הוא, צריך להיות בצבע ירוק. החליטה עצמה צריכה להיות בצבע ירקרק ועדין.

לנו בעדנים יש מגוון רחב של תה ירוק איכותי – בשקיקים ובתפזורת, עם או ללא תוספות של צמחי מרפא, המאפשרים התאמה מירבית לטעמכם האישי. אנו דוגלים בגידול אורגני, על מנת לספק לכם תה ירוק בריא ואיכותי, תוך כדי שמירה על הטבע ועל הסביבה והימנעות מכל שימוש בחומרי הדברה ודישון כימיים.

הירשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו 10% הנחה לקנייתכם הראשונה בחנות

* indicates required

למעבר לכל סוגי התה הירוק לחצו כאן

 

מאמר זה אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת ואין בו תחליף לייעוץ רפואי. המוצר אינו תרופה ואינו מיועד לרפא מחלה כלשהי. יש לקרוא נתונים מדויקים המופיעים על גבי אריזת המוצר לפני השימוש.

בחזרה למעלה